Wielkie Żarcie / Artykuły / Artykuły użytkownika Mońcia / Czego nie dawać psu do jedzenia.
Historia 
V

Artykuł - Czego nie dawać psu do jedzenia.

 Wiem,że na forum jest mnóstwo właścicieli i miłośników psów.Nie zawsze wiemy co pies może jeść a co jest w jego diecie niewskazane.Kierując się chęcią sprawienia mu przyjemności kawałkiem smakołyku możemy zrobić mu więcej krzywdy niż pożytku.Bardzo wiele na ten temat rozmawiam z hodowcami,weterynarzem,właścicielami psów,dużo też czytam na ten temat.Jakkolwiek by na to nie spojrzeć wniosek jest jeden-miejmy umiar w karmieniu naszych psów i kierujmy się zdrowym rozsądkiem.Kawałek żółtego sera czy szynki jeszcze żadnemu zdrowemu psu nie zaszkodził.

Jeśli jednak zdarzy się,że pies zje spore ilości szkodliwych produktów i jesli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy udajmy się od razu do weterynarza.On najlepiej będzie wiedział jak pomóc naszemu psu.

 Produkty wyjątkowo zle przez psy tolerowane bądz wręcz zabronione to: 

WINOGRONA I RODZYNKI

Mogą spowodować u psa smiertelne uszkodzenie nerek.
Dawki śmiertelne to:2 winogrona/1 kg masy ciała psa
                             6 rodzynek/1 kg masy ciała psa

Wyobrazmy więc sobie co może się stać gdy 10 kg jamnik dorwie się do paczki z rodzynkami,które pańcia trzyma w najniższej szafce kuchennej.
Objawy pojawiają się średnio po 12 godzinach.Są to:
-wymioty
-biegunka
-otępienie
-odwodnienie
-częstomocz

Jeśli dojdzie do uszkodzenia nerek to pies ma marne szanse na przeżycie.  


CZEKOLADA                                                                                                                        

Zawiera toksyczną dla psów theobromine,związek podobny do kofeiny.
Śmiertelna dawka czekolady dla psa o masie 35 kg to :niecałe 2 kg czekolady mlecznej
                                                                                           0,5 kg czekolady gorzkiej
Theobromina zawarta w czekoladzie wywołuje u psa nadmierne wydzielanie adrenaliny,powoduje zmniejszenie dopływu krwi do mózgu,zmiany rytmu serca.W efekcie może spowodować atak serca.
Objawy zjedzenia szkodliwej ilości tego smakołyku to:
-nadmierne ślinienie
-częstomocz
-rozszerzenie zrenic
-przyspieszone bicie serca
-wymioty
-biegunka
-nadaktywność,nadpobudliwość
-drgawki
-śpiączka


KOŚCI DROBIOWE                           

Są zabronione!!!
Rozpadają się one na drzazgi,które mogą wbić się psu w przełyk lub inny odcinek przewodu pokarmowego.Na punkcie kości z kurczaka jestem szczególnie przewrażliwiona.Ostatnio jamniczka moich znajomych pożarła na podwórku kość od kurczaka.Skończyło się interwencją chirurgiczną i 300 zł ubytkiem w portfelu.
Objawy zjedzenia przez psa kości drobiowej:
-niespokojne kręcenie się w kółko
-popiskiwanie lub wręcz wycie z bólu
-płytki oddech
-utrata przytomności


CEBULA             

Niszczy czerwone krwinki powodując anemie.Już 2 plasterki cebuli tygodniowo powodują zatrucie takiej ilości hemoglobiny,że organizm nie otrzymuje tyle tlenu ile potrzebuje.Zabronione jest podawanie cebuli w każdej postaci i błędne jest myślenie,że cebula gotowana psu nie szkodzi.
Jeśli już pies zjadł cebule obserwujmy czy nie pojawią sie następujące objawy;
-nadmierne dyszenie
-przyspieszone bicie serca
-osłabienie
-bladosć błon śluzowych dziąseł.


WĄTROBA

Małe ilości są nieszkodliwe,jednak większe dawki bywają niebezpieczne.Wątroba zawiera duże ilości witaminy A,która podawana w dużych ilościach powoduje zatrucie i hiperwitaminoze.Wątróbki nigdy nie należy podawać psu w postaci surowej-zawsze musi być wcześniej ugotowana.
Wątroba jest też szkodliwa z tego względu,że jest naturalnym filtrem w którym gromadzą się substancje toksyczne(gł.metale ciężkie) oraz cholesterol.
Przy częstym podawaniu psu wątroby w dużych ilościach mogą pojawiś się następujące objawy:
-deformacja kości
-przerost koścca
-wychudzenie
-brak apetytu


SUROWE BIAŁKO                                                                                                                                                  

Zawiera awidyne,substancje która niszczy biotyne.
Biotyna jest niezbędna do wzrostu i zdrowia psiej sierści.Poza tym zawsze istnieje ryzyko zarażenia psa salmonellą.
Objawy zbyt dużej ilości surowego białka w diecie psa to:
-linienie
-osłabienie
-opóznienie wzrostu -deformacja szkieletu.
Zalecane jest podawanie psu jajka na miękko.


WIEPRZOWINA                          

Mięso to jest dla psów zbyt tłuste i zawiera krótkołańcuchowe związki.Pies bardzo szybko trawi białka i tłuszcze a te krótkołańcuchowe związki w mięsie wieprzowym sprawiają,że jest ono wyjątkowo szybko trawione i rozkładane.Tak szybki rozkład mięsa powoduje,że część składników jest wchłaniana a częsć ( i to ta większa) jest poddawana procesom gnilnym co podrażnia jelita naszego psa.Dochodzi wówczas do zaburzeń flory bakteryjnej w jelitach psa i zaczyna się jazda po weterynarzach bo pies zaczyna mieć kłopoty z trawieniem.     
Inne tego autora
Autor: Mońcia
 
 
« 1 2 3 4 5 6

Dżanina Fonda  (dodano 2015-03-13 11:35:13)

A to ja też pozwolę sobie skomentować, z czym się nie do końca zgadzam, na podstawie mojej wiedzy:

Czekolada - mój niegdysiejszy 7-kilowy pies zjadł tabliczkę 20 dkg i nic. Oczywiście kradzioną, może dlatego mu nie zaszkodziła. Ale oczywiście nie polecam, bo karmić psa słodyczami?......

Kości drobiowe - drobiowe długie i po obróbce termicznej - tylko te pękają na drzazgi i to, że czyjś pies jadł je całe życie i nic mu nie było nie znaczy, że inny pies nie zejdzie z tego świata po perforacji przewodu pokarmowego. :/  I nie wiem dlaczego, ale większość dzisiejszych psów ma biegunki po jakichkolwiek kościach, mój też. Ale to chyba każdy właściciel wie najlepiej - dawać czy nie.

Cebula - no nie szalejmy! Moje psy jedzą wszystkie warzywa i jakoś żaden się nie udusił. Co najwyżej - na amen zatruł powietrze w domu.

Wątroba - zupełnie jak u ludzi.

Białko jajka - ja nie daję w żadnej postaci, bo po co? Tak samo jajko na miękko to nieporozumienie. Żółtko!!!! Surowe!!!! Ja taką bombę witaminową polecam jedną tygodniowo, niezależnie od wielkości psa. Tzn. mój ekstremalnie duży dostaje 2-3. A co do salmonelli - wystarczy sparzyć jajko przed użyciem.

Wieprzowina - oj tam, oj tam. No chyba, że pies jest nadmiernie przypasiony, to wtedy bym uważała.

Generalnie pies to taki nasz kochany domowy, dziki wilk a nie mały człowieczek i tego się trzymajmy.

Dżanina Fonda  (dodano 2015-03-13 11:42:54)
A.... jeszcze mi się przypomniała stara rada dla posiadaczy "psów-wielbicieli syfiastych resztek znajdowanych na trawnikach". Oczywiście podstawą jest pilnowanie psa i ciągłe próby oduczenia. Ale u wielu, wielu psiaków pomaga dodawanie do gotowanego jedzenia wielkich ilości cukinii. Można wtedy zrezygnować z innych warzyw, a nawet części ryżu czy kaszy. Nie wiem, dlaczego ale pomaga. Coś mi o przyczynie dzwoni z tyłu mózgu ale nie chcę nikogo wprowadzić w błąd ani wymyślać bajek.
Dżanina Fonda  (dodano 2015-03-13 12:18:41)

Zaczęłam czytać opinie od początku i chciałabym obalić jeszcze jeden mit - o ziemniakach. Nie jest prawdą, że pies nie powinien czy nie może jeść ziemniaków. Wiele drogich karm (mokrych i suchych) dla alergików to ryba czy jagnięcina i właśnie ziemniaki. Są warzywem, które nie uczula, zamiennikiem dla zboża czy makaronu. Kiedy moja suka miała fatalną alergię nadkażoną bakteryjnie i była na sterydach - przez długie miesiące była tak właśnie karmiona. Karma dla alergików plus gotowana ryba i ziemniaki. Nie utyła, nie schudła, sierść miała błyszczącą zaraz po wyjściu z choroby. Dodam, że wcześniej nigdy nie jadła ziemniaków. Tak więc psom wolno i mogą jeść ziemniaki, nie dzieje się nic złego, coś tam sobie jednak z nich przyswajają - ale jeśli pies jest zdrowy, to po co? Chyba, że je lubi.

A co do weterynarzy, (których bardzo szanuję) to niekoniecznie muszą się znać aż tak dobrze na żywieniu. To nie dietetycy. I nie oszukujmy się, najczęściej polecają tę karmę suchą, której firmy pan przedstawiciel ma największą "siłę przebicia". Poza tym popatrzmy, jak zmieniają się nasze ludzkie zalecenia żywieniowe z mijającym czasem. To, co parę lat temu było najzdrowsze na świecie, teraz jest fe i odwrotnie. Miejmy zdrowy rozsądek.

pralina  (dodano 2015-03-13 12:39:59)

Skoro wywiązała się dyskusja na temat psiaków,  mam pytanie czy macie jakieś sprawdzone metody na zniwelowanie  linienia? A może nie da się tego obejść? Mój 12 letni mały kundelek 2 razy do roku jak każdy psiak zrzuca sierść tyle że to trwa ze 3 miesiące, sierść wypada mu garściami      a po dokladnym odkurzeniu mieszkania po nie niespełna godzinie znów trzeba je sprzątać. Na dodatek biedaczek strasznie się wtedy drapie. Jest regularnie czesany, dostaje witaminy na sierść i nic:( Ktoś coś? 

A co do jedzenia,  to Szłeps przez 6 lat mieszkał ze mną u rodziców - rodzice dawali mu resztki ze stołu,  kości wszelakie, wafelki i nigdy mu nic nie było.  Po moim zamążpujściu pies zamieszkał u mnie,  i nie daję mu nic z listy zakazanej - je psie karmy z puszki albo gotuję mu kurczaka z marchewką i makaronem. Na deser psie ciasteczka. Jest z nami już 12 lat i nie wygląda jakby się wybierał na tamten świat; ) Poprzedni kundelek rodziców z dietą z kości drobiowych też się dobrze chował.  Natomiast retrewier wujostwa po jednej kości z kurczaka wylądował na stole operacyjnym. Chyba nie ma reguły...

iwett  (dodano 2015-03-13 13:24:59)

Przypomniało mi się gdy razu pewnego poszłam z moim łysiejącym hasiorem do weterynarza i młoda paniusia się mnie pyta co daję do jedzenia. Więc zgodnie z prawdą mówie - suchą i czasami gotuję ryż,kaszę z warzywami i kurczakiem. O raaany : spojrzała na mnie zabójczym wzrokiem i na to - noooo wie pani kurczakiem karmi Pani psa!!! Nie wolno! Abslutnie!

Już miałam na końcu języka odpowiedź aby zobaczyła jak ludzie się ustawiają w kolejce po udka w promocyjnej cenie (raczej nie dla swojego pupila). 

Zdiagnozowała, że to alergia pokarmowa (pewnie od tego kurczaka) i od razu 60,-zł zastrzyk, 40,- zł tabletki. Oczywiście wizyta kontrolna po tygodniu. No i najlepiej karmić suchą od nich kupioną.

Mąż coś tam poczytał i kupił preparat na roztocza.........dla węży za kilkanaście złotych:) I wiecie co........pomaga!

neferet  (dodano 2015-03-13 14:11:09)

Ja krótko co do wieprzowiny. W żadnym wypadku psy nie powinny jeść wieprzowiny surowej, gdyż może to grozić zakażeniem wirusem wścieklizny rzekomej (choroba Aujeszkego). Choroba jest śmiertelna i niestety nie ma na nią lekarstwa. Niektóre psiaki lubią różne surowe przysmaki, więc lepiej żeby to nie był ten rodzaj mięsa.

Dżanina masz zacięcie z tym czytaniem od początku :) Co do ziemniaków zgadzam się całkowicie z Tobą. Mam psa alergika i jest to jeden z produktów, który może jeść i chętnie to robi. Gotowane, oczywiście.

Dżanina Fonda  (dodano 2015-03-13 20:22:15)

@pralina - olej lniany! I nie potrzeba wtedy innych "wspomagaczy". Mój podhalan na oleju lnianym "wysierścia się" w 2-3 tygodnie zamiast 2 miesiące. A jak błyszczy! Jak masz małego psiaka to sugeruję 1 łyżeczkę dziennie. Spróbuj!

@neferet - dobrze, że wspomniałaś o surowej wieprzowinie. Masz rację - ABSOLUTNIE! Bo jeśli mięso było zarażone (a nie bada się, bo ludzie na to nie chorują) to w zasadzie mamy po psie.

« 1 2 3 4 5 6

annao  (dodano 2009-10-29 23:59:25)
sorki     podjada kotu
kapana   (dodano 2013-07-08 14:29:34)
więcej info na ten temat na stronie http://pytajozdrowie.pl/
 
 
Opinie (82)
Dyskusja (2)
Skomentuj
 
 
Inne tego autora
 
 
 
opinia   dyskusja

 
Grupy: Ciekawostki
Tagi:
Zasady dotyczące cookies
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”.
Zamknij