Wielkie Żarcie / Artykuły / Artykuły użytkownika volumen / Maszyna do pieczenia chleba
Historia 
V

Artykuł - Maszyna do pieczenia chleba

Witam serdecznie,

Od prawie roku użytkuję maszynę do pieczenia chleba marki Kenwood. Solidny model z jednym mieszadłem o mocy 600W. Ma 12 programów pieczenia.

Jako, że wielu z Was ma także podobne maszyny, pozwolę sobie podzielić się z Wami moimi skromnymi doświadczeniami.

Wiem, że na rynku istnieje kilka różnych modeli, które różnią się m.in. ilością programów, dlatego też przy przepisach, które zamieściłem w mojej książce kucharskiej zostawiłem oryginalną nazwę programu. Pomoże to w ich dostosowaniu do Waszych maszyn.

Moje porady zebrałem w podpunktach – wydaje mi się, że taki układ jest najczytelniejszy.

W osobnej tabelce zebrałem najczęstsze przyczyny niepowodzeń w pieczeniu i jak im zaradzić.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury

Robert„volumen”RADY I PORADY

 1. Bezwzględnie przestrzegaj podanych proporcji, temperatur i kolejności wykonywanych czynności.

 2. W przepisach wymagających wody i mleka w proszku śmiało można stosować mleko. Moim zdaniem polepsza to smak chleba. Ciekawy smak można też osiągnąć dodają zamiast mleka śmietanę.

 3. Zamiast masła można stosować oliwę z oliwek (z wyłączeniem ciast i chlebów słodkich).

 4. Polecam drożdże dwóch firm: Dr Otker (ok. 99 groszy za paczkę) i Cykoria (ok. 30 groszy za paczkę).

 5. Używane produkty zawsze (chyba, że jest podane inaczej w przepisie) powinny mieć temperaturę pokojową i powinny być świeże.

 6. Bakalie, które chcesz dodać do chleba (rodzynki, śliwki, daktyle itp.) zawsze oprósz mąką.

 7. Nie bój się eksperymentów z dodatkami, ale zawsze czyń to z umiarem. Bez problemu do chleba można dodawać: suszone śliwki, pestki dyni, słonecznik, koperek (świeży lub suszony), zioła prowansalskie, suszoną cebulę, czosnek, suszone ananasy (lub inne owoce), gotowane warzywa, (np. gotowany ziemniak), sezam.

 8. Wszelkie dodatki do chleba (bakalie, słonecznik, pestki dyni itp.) dodawaj po usłyszeniu sygnału dźwiękowego (programy: 2, 3, 8) lub po ok. 30 minutach od załączenia programu. W programach szybkich (QUICK) można dodać je od razu.

 9. Generalnie unikaj zaglądania (podnoszenia pokrywy) w trakcie trwania programu. Wyjątkiem jest dodanie np. bakalii czy usunięcie ze ścianek naczynia przyklejonych produktów (w początkowej fazie programu – max 10 minut po rozpoczęciu programu).

 10. Ostrożnie eksperymentuj z mąką żytnią. Nie przekraczaj podanych proporcji (wyjdzie zakalec).

 11. Do mąki można dodać otręby pszenne (do 15% wagi mąki z przepisu), płatki owsiane (do 15% wagi mąki z przepisu) czy mąkę kukurydzianą (nawet 40% wagi mąki z przepisu). Pamiętaj, aby po ich dodaniu tak zmniejszyć ilość mąki, aby podana w przepisie waga została zachowana.

 12. Nie jedz ciepłego chleba, bo się rozchorujesz ;-)


Jeśli coś pójdzie nie tak

PROBLEM

PRZYCZYNA

ROZWIĄZANIE

Chleb nie wyrósł.
 • Za mało wody lub cukru.
 • Za mało lub stare drożdże.
 • Niewłaściwy rodzaj mąki lub drożdży.
 • Cukier zmieszał się zbyt wcześnie z drożdżami
 • Wybrany został cykl szybkiego pieczenia.
 • Przestrzegaj ilości składników podanych w przepisach, sprawdzaj datę ich ważności.
 • Używaj tylko drożdże suszone.
 • Nie kładź cukru zbyt blisko drożdży podczas przygotowywania ciasta.
Chleb wyrósł zbyt wysoko (kształt grzyba)
 • Zbyt dużo drożdży.
 • Zbyt dużo cukru.
 • Zbyt dużo mąki.
 • Zbyt mało soli.
 • Zmniejsz ilość drożdży o ¼ łyżeczki.
 • Zmniejsz ilość cukru o 1 łyżeczkę.
 • Zmniejsz ilość mąki o 6-9 łyżeczek.
 • Zwiększ ilość soli o ¼ łyżeczki.
Chleb zapadł się do środka lub jest płaski.
 • Zbyt dużo drożdży.
 • Stare drożdże.
 • Zbyt dużo soli.
 • Zbyt dużo płynu.
 • Zbyt ciepły płyn.
 • Zmniejsz ilość drożdży o ¼ łyżeczki.
 • Używaj zawsze świeżych produktów.
 • Dodaj szczyptę soli.
 • Przestrzegaj ilości i temperatury płynów podanych w przepisach. Zmniejsz ilość płynu o 3 łyżeczki.
Skórka chleba jest spieczona. Został wybrany program 3. Następnym razem wybierz program 2.
Skórka chleba jest zbyt jasna.
 • Chleb był pieczony zbyt krótko.
 • Nie dodano mleka lub śmietanki.
 • Przedłuż czas pieczenia.
 • Dodaj mleko lub śmietankę.
Chleb nie chce się odkleić od pojemnika Może się tak zdarzyć po dłuższym czasie użytkowania.
 • Przed włożeniem składników pojemnik posmaruj olejem.
 • Oddaj urządzenie do serwisu.
Podczas pieczenia wydobywa się zapach spalenizny
 • Składniki zostały rozlane na urządzenie.
 • Pojemnik przecieka.
 • Zbyt dużo ciasta w pojemniku.
 • Precyzyjnie wkładaj produkty do pojemnika.
 • Oddaj urządzenie do serwisu.
 • Nie dodawaj więcej składników niż przewiduje przepis.
Na wyświetlaczu pojawia się symbol EH i nie można uruchomić urządzenia. Urządzenie jest zbyt gorące. Pozostaw urządzenie na ok. 30 minut aż ostygnie.
Czy z powodu braku prądu lub przypadkowego pozbawienia zasilania można uratować chleb? Jeżeli urządzenie było w trakcie pieczenia wyciągnij pojemnik i umieść go na górnej półce piekarnika, włącz piekarnik na 200 stopni i piecz chleb do osiągnięcia brązowego koloru.
Inne tego autora
Autor: volumen
 
 
« 1 2 3 4 5 6 7

kordaszka  (dodano 2010-03-25 14:20:25)
Ja od kilku lat używam maszyny do chleba (mam taki najzwyklekszy "CLAtronic") i jestem naprawdę zadowolona. Pilnuje zawsze odpowiedniej kolejnośći, jeśli chodzi o składniki - najpierw właśnie płynne składniki (ew. wraz  z nimi roztrzepane jajo i/lub roztopiony tłuszcz), następnie idzie mąka, na środku mąki robie małe wgłębienie (byle się do płynnych składników "nie dokopać") i w to wgłębienie wsypuję suche (bez rozpuszczania) lub wkruszam świeże drożdże (bez robienia zaczynu), sól i cukier sypię tak na mąkę po brzegach foremki - by nie miąly kontaktu z drożdżami. Moim zdaniem możesz spokojnie zamieniać świeże drożdże na suszone i odwrotnie, jedyne o czym musisz pamiętac to przeliczanie ich ilości - ja zawsze daję podwójną ilość świeżych w stosunku do suchych, tzn. jeśli suchych powinnam dać 7g, to świeżych daje 14g. miłego pieczenia życzę!  
kojotziomal  (dodano 2010-03-27 09:44:26)
Postanowiłem upiec chleb po raz drugi i tym razem bezwzględnie przestrzegać kolejności dodawania produktów. Wybrałem chyba najłatwiejszy z przepisów jaki miałem w dołączonej książeczce do automatu. Był to biały chleb. Najpierw wlałem 400 ml wody letniej do formy, potem wsypałem 2 małe łyżki soli i 1 dużą łyżkę cukru. Potem zasypałem mąką szymanowska typ 550 ilością 700 g, w środku zrobiłem dziurkę i wsypałem do niej 1,5 łyżki drożdży instant Dr. Oetker. Nie dodawałem żadnych składników opcjonalnych. Nastawiłem na program 2 tak jak jest w przepisie czyli chleb francuski, waga 1000 g i skórka mocno przypieczona. Po zakończonym procesie wyjąłem formę i odstawiłem ją do wystygnięcia. Pominę fakt zapomnięcia wyjęcia mieszadeł, które zostały w chlebie i spowodowały dziury w chlebie. Czy macie jakiś sposób na to żeby nie było dziur w chlebie? Kiedy należy wyjąć owe mieszadła? Ale wracając do chleba to wynik jest taki że nie rozumiem dlaczego ciasto w środku jest takie wilgotne, miękkie? Nie powinno być bardziej suche? Nie wiem już w czym tkwi mój błąd. Kolejność dobra, proporcje też. To jak to jest w końcu? czy solę i słodzę wodę? Czy sól i cukier wsypuję do mąki? Jaka jest poprawna kolejność? Z góry dziękuję tej osobie, która udzieli mi fachowej porady :)
Jola666  (dodano 2011-06-26 13:20:49)
Witam Was :) Właśnie kupiłam sobie taki wypiekacz i zaraz włącze go po raz pierwszy :P
Jednak mam problem z tymi mieszadłami (są 2) Mianowicie : kiedy je wyjąć ? po fazie rosnięcia ? czy ,gdy zakończy się faza mieszania ? Mój automat to Moulinex OW5023.Może ktoś ma taki i coś podpowie ?  I czy gdy chcę je wyjąć to "beszczelnie" otwieram klake i je wyjmuje ? czy wciskam jakąś pauze ?Wybaczcie te naiwne ,może pytania Ale lepej 5 razy zapytać osoby doświadczone niż potem żałować ,że sie nie zpytalo  Pozdrawiam Jola :)
PatiPePe  (dodano 2013-11-23 01:20:23)

Witam.

Rzadko udzielam się na jakimkolwiek forum, ale w związku z tym, że jest tyle komentarzy to i ja wtrącę swoje 5 gr.

Większość opinii będzie pozytywnych.

Od jakiegoś czasu mam maszynę TZS FIRST Austria Corny. Nie sprawia tylu problemów, a w zasadzie wcale, co inne opisywane na stronie. Spodziewałam się, że po upieczeniu chleba w maszynie, wyciągnę chleb jak z piekarni z chrupiącą skórką. Skórka jest zawsze miękka, może być bardziej lub mniej przypieczona (ale nigdy chrupiąca) i tyle moich negatywnych opinii.

Najbardziej smakuje mi chleb upieczony szybkim programem (który właśnie siedzi w maszynie;p).

Jestem zwolenniczką "zdrowego" odżywiania, dlatego po upieczeniu chleba,  kromki posypuję otrębami (np. żytnimi, owsianymi).

Moje spostrzeżenie: dobrze jest zostawić chleb w maszynie, niech sobie "dogorywa", a nie od razu wyciągać. Bo i po co się poparzyć, a i jeszcze chleb może opaść.

W zestawie jest książeczka z przepisami, świetne proporcje - nie kombinuje, nie dodaje, nie odejmuje.

Podsumowanie: z zakupu jestem zadowolona. Maszynę wykorzystuję nie tylko do pieczenia chleba, ale również do wyrabiania ciasta np. na pizzę. Ale... chętnie kupuję "prawdziwe" bułki i chleb w piekarni, pod warunkiem, że nie zastanawiam się kto je robił i jaki gratis dorzucił.

Pozdrawiam czytających i tych bardziej aktywnych

to pisałam Ja - osobisty nocny piekarz mojego mężczyzny ;)

PatiPePe  (dodano 2013-11-23 02:11:53)
3 grosze odnośnie mojej opinii na temat chrupiącej skórki. Właśnie wyciągnęłam chleb z maszyny, pieczony na szybkim programie, z opcją mocno przypieczonej skórki. Wierzch lekko chrupiący, boki chrupiąco-twardawe. Do jutro zapewne wszystko zmięknie ;)
iwciaG  (dodano 2013-11-23 12:06:38)
Mam obecnie maszynę z Lidla, 12 programów. Wcześniej miałam inną. Zmarnowałam wiele kilo mąki i innych dodatków, szukając dobrego chleba i dobrych proporcji. Moim zdaniem chleby z książeczek do maszyn są słabe, po wielu próbach ułożyłam jak dla mnie super proporcje i można z różnymi mąkami kombinować. Na programie 1, 1000g -3.05, 750g -2.58 Wyjmuję mieszadła po ostatnim mieszaniu to jest gdy zostaje 1.56 min do końca. Po upieczeniu, zostawiam chleb na 5 min w wyjętej z maszyny formie, bo boki trochę się poluzują od wilgoci i potem wystarczy pokręcić prowadnicami i sam pięknie się wysuwa. Zostawiam na kratce od mikrofali. Jest chrupiąca skórka i zapach piekarni. U mnie w przepisach mieszam mąki wraz z dodatkami w misce, nie trzymam się idealnie procedur.
« 1 2 3 4 5 6 7

Brak opinii
 
 
Opinie (96)
Dyskusja (0)
Skomentuj
 
 
Inne tego autora
 
 
 
opinia   dyskusja

 
Grupy: Porady
Tagi:
Zasady dotyczące cookies
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”.
Zamknij